10 rád ako ušetriť peniaze pri vykurovaní na tuhé palivo
Šetriť v dnešnej dobe sa dá rôznymi spôsobmi, v tomto článku Vám prinášame 10 rád ako viete ušetriť, ak kúrite spotrebičom na tuhé palivo.
1. Zaobstarajte si krbový ventilátor
Krbový ventilátor je šikovná pomôcka pre šírenie tepla v priestore bez použitia batérie, či elektrickej energie. Teplo z kachlí ihneď odvádza do priestoru a nenechá teplo vystupovať k stropu, tým pádom teplo je viac pociťované a menej sa kúri.
Výhody krbového ventilátora:
- ekologický
- zvyšuje účinnosť kúrenia
- zlepšuje vzduch v miestnosti
- tichá prevádzka
- jednoduchá inštalácia a použitie
- žiadne potrebné externé napájanie
- bezpečnosť
- nízka spotreba
Podrobný opis ohľadom krbového ventilátora nájdete v našom magazíne, poprípade zakúpiť si ho viete aj na našom e-shope.
2. Vyšší výkon spotrebiča s teplovzdušným výmenníkom
Teplovzdušný výmenník je praktický diel na spotrebič pre zvýšenie efektivity spotrebiča. Technológia výmenníka spočíva vo využití tepla odchádzajúceho cez dymovody. Vďaka špeciálnemu tvaru a zloženiu tieto výmenníky naberú odvádzané teplo, ktoré sa presúva von komínom, tým sa prehrejú a udržiavajú v sebe nasiaknuté teplo. Vďaka tomu toto teplo ostáva ďalej v miestnosti, čím sa zvýši teplota v priestoroch.
Výhody teplovzdušného výmenníka:
- úspora energie
- zvýšený výkon spotrebiča
- rovnomerné rozloženie tepla
- jednoduchá inštalácia
- tichá prevádzka
- bezpečné využitie odvádzaného tepla
Podrobný opis ohľadom teplovzdušného výmenníka nájdete v našom magazíne, poprípade zakúpiť si ho viete aj našom e-shope.
3. Dvojité spaľovanie
Dvojité spaľovanie alebo inak známe dvojkomorové spaľovanie, drevosplyňujúce či terciárne spaľovanie je jedným najúčinnejším a najekologickejším spôsobom šetrenia pri kúrení tuhým palivom.
Pri tejto technológii je spotrebič špeciálne vyvinutý pre úplne spaľovanie nielen dreva, ale aj spaľovanie plynov, ktoré sa z dreva počas horenia uvoľňujú. Takto sa zvýši čas prikladania a zníži spotreba paliva. Najznámejšie spotrebiče takéhoto typu sú tzv. kanadské kachle, ktoré vyniknú nielen svojim moderným štýlom, ale aj s časom medzi dvoma prikladaniami, čo znamená v praxi až 8-10 hodín.
4. Zníženie ťahu komína
Ťah komína závisí od rôznych okolností. Niektoré spotrebiče potrebujú vyšší ťah, iné zas naopak, vysoký ťah nepotrebujú. Práve vysoký ťah komína môže spôsobiť rýchle spaľovanie paliva, čím sa zvýši jeho spotreba. Na odstránenie tohto problému je vhodná komínová klapka, s ktorou je možné nastaviť ťah komína. Vďaka klapke je možné ťah zredukovať, čím sa spomalí čas horenia a palivo dlhšie horí, zároveň sa zníži spotreba paliva. Klapky sú vyrobené v rôznych priemeroch s krátkym alebo dlhým tiahlom podľa typu spotrebiča. Pre vstavané krby sa používajú klapky s dlhým tiahlom. Klapky väčšinou bývajú v dĺžke 25 cm, niekedy aj v dĺžke 50 cm, a rovnako sú dostupné – zabudované v kolenách s ohybom 90°.
5. Udržiavanie spotrebiča, dymovodov a komína
Pri zanesení spotrebičov, dymovodov a komína kondenzom sa časom vyskytnú nepríjemné komplikácie ako dymenie, zápach či v najhoršom prípade aj požiar. Okrem toho sa zvýšia náklady na kúrenie. Práve preto pre kvalitné kúrenie sa odporúča pravidelné čistenie spotrebiča, dymovodov aj komína. Na čistenie existujú rôzne pomôcky a produkty ako sú odstraňovače sadzí, čistiace kartáče, vysávače na popol, poprípade sa preventívne proti ukladaniu sadzí používajú aj tzv. čarovné polená.
Veľký dôraz sa tiež kladie aj na pravidelné čistenie komína, ktorý je daný zákonom.
6. Správne kúrenie
Okrem udržiavania spotrebičov, dymovodov a komína je potrebné dbať aj na správne kúrenie pre znížennie výdavkov na kúrenie. Správnym kúrením sa spotrebuje menej paliva, predĺži sa životnosť nielen spotrebiča, ale aj komína.
Prvou radou je správne zakúrenie, kde sa odporúča zakúriť namiesto papiera a rôznych odpadkov podpaľovačom. Podpaľovač je ekologickejší a znížuje riziko rýchleho usadzovania špiny. Podpaľovače bývajú v rôznych prevedeniach a baleniach.
Známe sú klasické podpaľovače, ktoré sú už vopred upravené – narezané pre jednoduchšie použitie. Okrem toho existujú prírodné kocky a aj prírodné tzv. zvitky, ktoré sú ekologickejšie a novinkou na trhu sú podpaľovače so zápalkou v jednom, ktoré sú veľmi praktické.
Čo sa týka balenie väčšinou sú dostupné balenia od počtu 20ks v balení, ale tiež existujú aj väčšie, ekonomické – úspornejšie balenia za výhodnú cenu.
Ďaľšou výraznou prioritou je kúrenie suchým drevom, čo v praxi znamená ak drevo obsahuje menej ako 20 % vody. Alebo drevo, ktoré sa suší aspoň 2 roky. Kúrenie odpadom je najhoršie pre spotrebič aj komín, tak tento typ kúrenia sa oplatí vynechať. Pri dlhodobom kúrení s nesprávnym „palivom“ po čase prichádzajú nepríjemnosti ako je napríklad dym z komína v byte, nepríjemný zápach, sadze v spotrtebičoch, dymovodch a v komíne.
Určite jednou najdôležitou časťou správneho kúrenia je neprekurovanie. Každý spotrebič má svoj daný výkon od výrobcu, ktorý sa neoplatí prekročiť.
Prekurovanie znamená, že v spotrebiči je vyššie vykurovanie, ako to daný spotrebič zvláda. Prekurovaním sa spotrebič ľahko zničí. Príznaky prekurovania sú deformácia roštu a dvierok spotrebiča. Možnosť prasknutia skla alebo úplne vytvrdnutie a prepálenie tesniacich šnúr sú tiež príznakmi nesprávneho kúrenia.
Proti prekurovaniu a pozorovania správnej teploty kúrenia je možné zakúpiť magnetický teplomer na dymovod, ktorý značí správne rozmedzie teploty správneho kúrenia.
7. Viacnásobné využitie
Šetriť sa dá aj viacnásobným využitím daného spotrebiča. Na trhu sú dostupné okrem špecifikovaných spotrebičov aj spotrebiče s viacnásobným využitím. Do tejto kategórie patria hlavne sporáky a kachle s rúrou na pečenie, kde okrem vykurovania spotrebič disponuje varnou platňou, kde sa dajú pripraviť rôzne pokrmy, poprípade rúrou na pečenie. Vic ohľadom výberu vhodného spotrebiča si viete prečítať v našom článku o kachliach.
8. Rozvod tepla
Prednosťou teplovodných spotrebičov je vykurovanie nielen priestoru kde sa spotrebič nachádza, ale všetkých priestorov kde je teplo rozvedené pomocou radiátorov alebo vzduchových či tepelných rozvodov,. Teplovodný spotrebič nemusí byť len vo forme kotla. Na trhu už existujú rôzne spotrebiče vhodné na napojenie na vodu ako sú teplovodné sporáky, teplovodné krbové vložky či aj teplovodné kachle, ktoré dokonca môžu mať aj zabudovanú rúru.
9. Akumulácia
Veľkou pomôckou môže byť akumulácia tepla zo spotrebiča. Pri krbových obstavbách existujú akumulačne dosky, ktoré sa nasajú teplom a udržiavajú ho v sebe, tým pádom po vyhasení ohňa obstavba ešte vydáva nejaký čas sálavé teplo.
Ďaľšou možnosťou sú akumulačné prstence na dymovody alebo akumulačné platne na krby. Tieto sú však obmedzené len na dané typy, kým obstavba s akumulačných dosiek je vhodná na všetky typy krbových vložiek.
Čo sa týka spotrebičov bez obstavby, veľkú úlohu hrá materiál daného spotrebiča, nakoľko niektoré materiály sa naakumulujú rýchlejšie, iné zas postupne a udržiavajú sálavé teplo aj po vyhasení ohňa. Viac o materiáloch a typoch spotrebičov sa dozviete v našom článku.
10. Frézovanie a vložkovanie komína
Jednou z možností šetrenia na kúrení je aj samotný komín. Každý spotrebič potrebuje komín, avšak existuje viac možností na jeho realizáciu. Väčšinou sa uprednostňuje samotná stavba nového komína, či už sa jedná o jednoplášťový alebo trojplášťový komín.
Avšak okrem novej stavby existuje aj cenovo výhodnejšie riešenie – renovácia už existujúceho komína. Teda ak budova disponuje starým komínom, a ak je možné starý komín vyfrézovať a následne vyvložkovať, či opraviť. Viac o komínoch, frézovaní a vložkovaní komínov nájdete na našej stránke.
Frézovanie-oprava komínov.
Ak však potrebujete komín opraviť, vyčistiť, vyfrézovať či vložkovať, poprípade postaviť nový podľa Vašich možností a predstáv, v tom prípade tieto práce odporúčame riešiť výhradne odborníkmi, ktorí Vám podajú odborné informácie.
Záver
Či si už vyberiete hociktorú možnosť z našich rád alebo ich dokonca skombinujete určite ušetríte. Ak máte záujem o ďaľšie typy a rady, poprípade chcete sa viac dozvedieť o vykurovaní tuhým palivom, určite sledujte naše stránky naďalej.